Title | Role | Production | Director |
---|---|---|---|
APARTMENT 7A | Roman Castavet | Platinum Dunes | Natalie Erika James |
DEATH ON THE DEARBORN | Sheriff Wilson | Angel Peak Studios | Nick DeBoer |
DECRYPTED | Colonel Pike | Substantial Films | Tom Sands |
NO DANCE, NO LIFE | Senator McDougall | ||
PAINTED BEAUTY | Det. Greene | Pop Life Global | Rob Prior |
ROBERT THE BRUCE | Old Sean | Yellow Brick Films | Richard Gray |
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MEN TELL NO TALES | Gibbs | Disney | Joachim Rønning, Espen Sandberg |
THE MAN WHO KNEW INFINITY | Major MacMahon | Animus | Matt Brown |
LEGEND | Harold Wilson | Cross Creek Pictures/Universal | Brian Helgeland |
BOUNTY KILLER | Daft Willy | ARC Entertainment | Henry Saine |
THE RAVEN | Maddux | Poe Productions SLU | James McTeigue |
IN THE INTERESTS OF THE NATIONS (HAMILTON TRILOGY) | Harold Smith | Pampas Productions | Katherine Windfeld |
PIRATES OF THE CARIBBEAN: ON STRANGER TIDES | Gibbs | Disney | Rob Marshall |
VALKYRIE | Goedler | United Artists | Brian Singer |
TUESDAY | Jerry | Japan Films | Sacha Bennett |
THE MURDER OF PRINCESS DIANA | Charles Davis | John Strickland | |
PIRATES OF THE CARIBBEAN: AT WORLD'S END | Gibbs | Disney | Gore Verbinski |
SCOOP | Mike Tinsley | WASP05 Ltd | Woody Allen |
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST | Gibbs | Disney | Gore Verbinski |
DEAD COOL | Rosenheim | Dead Fish Ltd | Charley Stadler |
IRISH JAM | Lord Hailstock | Irish Jam Ltd | John Ayres |
THE PHANTOM OF THE OPERA | Buquet | RUG | Joel Schumacher |
DE-LOVELY | Gerald | MGM | Irwin Winkler |
CRUST | Bill Simmonds | Giant Films | Mark Locke |
JOHNNY ENGLISH | The Prime Minister | Working Title Films | Peter Howitt |
PIRATES OF THE CARIBBEAN | Gibbs | Disney | Gore Verbinski |
HIGH HEELS LOW LIFES | Mason | Fragile Films/Buena Vista | Mel Smith |
ENTRAPMENT | Haas | 20th Century Fox | Jon Amiel |
WHEN THE SKY FALLS | Tom Anderson | Irish Screen | John MacKenzie |
Title | Role | Production | Director |
---|---|---|---|
ALEX RIDER | Max Grendel | Eleventh Hour Films | Andreas Prochaska |
ENDEAVOUR (SERIES 9) | JOLLIPHANT / KENNETH | Mammoth Screen | |
STONEHOUSE | Harold Wilson | ITV | Jon S. Baird |
DEADRINGERS | Alan | Amazon | Sean Durkin |
DOCTOR WHO (SERIES 13) | Professor Jericho | BBC | Various |
THE CROWN (SEASON 4) | Sir Bernard Ingham | Left Bank Picutres/Netflix | Julian Jarrold, Paul Whittington |
DAS BOOT (SEASON 1& 2) | Jack Greenwood | Bavaria Film | Various Directors |
DAD'S ARMY | Captain Mainwaring | UKTV | Ben Kellett |
CATHERINE THE GREAT | Alexei Orlov | HBO/Sky | Philip Martin |
THE ABC MURDERS | Japp | Mammoth Screen/BBC 1 | Alex Gabassi |
THE OUTPOST | The Smith | Arrowstorm Entertainment | John Lyde |
UNFORGOTTEN (SERIES 3) | James Hollis | Mainstreet Pictures | Andy Wilson |
THE GOOD FIGHT | Franz Mendelssohn | CBS All Access | Various Directors |
TURN (4 SEASONS) | Judge Richard Woodhull | AMC Studios | Various Directors |
DESIGNATED SURVIVOR | Harris Cochrane | ABC | Various Directors |
MAIGRET | Chief Inspector Louis Granjean | ITV | Sarah Harding |
FLEABAG (SERIES 1) | BBC/Amazon | Harry Bradbeer | |
HANCOCK - THE LOST SITCOMS | Hancock | BBC | Ben Gosling Fuller |
POWER MONKEYS | Spencer | Channel 4/Hat Trick | Andy Hamilton, Guy Jenkin, Paul Schlesinger |
24: LIVE ANOTHER DAY | Russian Agent | Fox | Various Directors |
THE CHALLENGER DISASTER | Larry Mulloy | BBC | James Hawes |
THE MILL | Mr Timperley | Channel 4 | James Hawes |
DOWNTON ABBEY (SEASON 2 & 3) | Mr Bryant | ITV | Andy Goddard |
BURN NOTICE | Vanek | 20th Century Fox | Marc Roskin |
CSI: CRIME SCENE INVESTIGATION | Steven Watt | CBS | Alec Smight |
SUPERNATURAL | Frank Devereaux | Warner Bros | John Showalter |
POE | Kyle Kilpatrick | Bonanza | Alex Graves |
ROOM AT THE TOP | Mr Brown | BBC4 | Aisling Walsh |
MIDSOMER MURDERS | Gerald Farquaharson | ITV | Richard Holthouse |
NEW TRICKS | Fred Thorpe Klaff | BBC | Phil John |
MISS MARPLE | Somerset | ITV | David Moore |
LAW & ORDER | Harry Morgan | ITV | Andrew Grieve |
MAGARET | Kenneth Clarke | BBC | James Kent |
WUTHERING HEIGHTS | Mr Earnshaw | ITV | Coky Giedroyc |
DEMONS | Mr Tibbs | ITV | Matthew Evans |
GREAT NEWS | Alastair | BBC | John Morton |
THE MINISTER OF DIVINE | David | 20th Century Fox | |
BASH | Mr Weston | BBC | Marcus Brigstocke |
LIFE ON MARS | Harry Woolf | BBC | S.J. Clarkson |
BLOODLINES | Hopkin | Granada Television | Phillip Martin |
DUNKIRK | Major Gen. Alexander | BBC | Alex Holmes |
BEDTIME | Simon | Hat Trick Productions | Andy Hamilton |
SPOOKS | Robert Osborne | BBC | Bharat Nalluri |
CONSPIRACY | Luther | HBO | Frank Pierson |
SHACKLETON | Worsley | Firstsight Films | Charles Sturridge |
UP RISING | Terry | Tiger Aspect Productions | Matt Lipsey |
Title | Role | Production | Director |
---|---|---|---|
KING LEAR | King Lear | Globe Theatre | Nancy Meckler |
THE MISSING HANCOCKS | Tony Hancock | Assembly Rooms, Edinburgh | Neil Pearson |
THE DANCE OF DEATH | The Captain | Donmar at Trafalgar Studios | Titus Halder |
HAY FEVER | David Bliss | Noel Coward Theatre | Howard Davies |
HAMLET | Claudius | Donmar Warehouse (At Wyndhams and on Broadway) | Michael Grandage |
IVANOV | Lebedev | Donmar at Wyndhams Theatre | Michael Grandage |
BOEING BOEING | Bernard | Comedy Theatre | Matthew Warchus |
WORLD MUSIC | Geoff Fallon | Donmar Warehouse | Josie Rourke |
THE LADY IN THE VAN | Alan Bennet 2 | Nicholas Hytner | |
NAKED | Grotti | Almeida Theatre | Jonathan Kent |
Title | Role | Production | Director |
---|---|---|---|
ON YOUR BEHALF | Giant Owl Productions | ||
THE CLOCK | Albert | Film Wiltshire | |
YOU REALLY GOT ME | |||
FATHER'S DAY | Don | Father's Day Productions | Will Gilbey |